Menu Zamknij

Budżet domowy – jak go prowadzić

Pan

Ślęczenie nad kartką papieru lub arkuszem w Excelu w świetle wieczornej lampy i mozolne wstukiwanie cyferek z pomiętych paragonów. Tak większość z Was wyobraża sobie prowadzenie budżetu domowego. Do tego dochodzą jeszcze nerwy i frustracja za każdym razem, kiedy coś się nie zgadza. Co jednak, jeśli powiem Wam, że rzeczywistość nie jest aż tak szara? Prowadzenie budżetu domowego może być przyjemnością, ba, może Was nawet wciągnąć tak, że stanie się jednym z Waszych ulubionych zajęć.

Budżet domowy w nowoczesnej odsłonie

Jeśli chodzi o prowadzenie budżetu domowego, kartkę papieru i obgryziony ołówek czeka już zasłużona emerytura. Skoro w niemal każdym domu w Polsce mamy co najmniej jeden komputer, warto jest go użyć. Sprawa ma się identycznie w kwestii naszych smartfonów. Dziś każdy z nas trzyma w kieszeni urządzenie o mocy obliczeniowej większej, niż drogie komputery sprzed kilku lub kilkunastu lat.

kobieta

Jaka aplikacja do budżetu domowego

Wybór właściwego programu do prowadzenia budżetu domowego jest szalenie istotny. To, jak wygodny w obsłudze i przejrzysty będzie, może zaważyć na tym, jak skrupulatnie będziecie trwać w swoim postanowieniu. Na rynku znajdziecie całą masę aplikacji mobilnych i programów komputerowych, które ułatwią Wam to zadanie. Niektóre z nich charakteryzują się wyjątkową prostotą i brakiem zaawansowanych funkcji – jak kartka papieru w wersji elektronicznej z wbudowanym kalkulatorem. Inne (często płatne) pozwolą Wam na przeprowadzanie skomplikowanych analiz i planowanie wydatków na wielu polach oraz z bardzo dużym wyprzedzeniem.

Wybór odpowiedniego rozwiązania jest sprawą bardzo indywidualną. Najlepiej będzie, jeśli na własne skórze przetestujecie kilka różnych rozwiązań i sami przekonacie się, co odpowiada Wam najlepiej.

Jak stworzyć budżet domowy w Excelu

Arkusze kalkulacyjne Excel (lub darmowe odpowiedniki, jak pakiet Libreoffice) oferują tak wiele funkcji, że nie powstał jeszcze kurs, który omawiałby je wszystkie. W kontekście prowadzenia domowego budżetu ważny jest jednak fakt, że wykorzystując to narzędzie, możecie stworzyć własny arkusz, służący Wam do planowania i zapisywania dodatków. Nie jest Wam potrzebna specjalistyczna wiedza i umiejętności. Kilka prostych formuł i sformatowana tabela wystarczą do stworzenia całkowicie funkcjonalnego arkusza.
W miarę wzrostu Waszych umiejętności, możecie dodawać kolejne możliwości – wykresy, statystyki i zaawansowane formuły. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że stworzony samodzielnie arkusz nie zawiera żadnych zbędnych funkcji, które będą Was rozpraszać.

para seniorów

Prowadzenie budżetu domowego w skrócie

Całą czynność należy podzielić na dwie grupy: spisywanie wydatków oraz przychodów i planowanie kosztów w nadchodzącym okresie. Spisując wydatki, warto jest kwalifikować je do konkretnych kategorii. Takie traktowanie pozwoli Wam w prosty sposób przeanalizować, gdzie uciekają Wam pieniądze i jakie wydatki wypadałoby nieco ograniczyć. Zdziwicie się tym, co zobaczycie w spisie wydatków już po pierwszym miesiącu. To moment, kiedy każdy z nas musi uderzyć się w pierś i zmierzyć się ze słabościami. Może okazać się, że kilkaset złotych miesięcznie wydajecie na słodycze, piwo lub kawę na mieście. Niesie to jednak także przyjemne skutki. Mając tak cenne informacje, możecie ograniczyć wydawanie pieniędzy w konkretnych obszarach. Temu służy spisywanie wydatków – zbieraniu informacji i wprowadzaniu zmian.

Planowanie wydatków

Ta część budżetowania może wydawać się trudna. Jest jednak niezbędnym elementem procesu. Postaraj się wypisać wszystkie wydatki, które czekają Cię w przyszłym miesiącu (lub kwartale czy półroczu – wszystko zależy od tego, jakie ramy czasowe przyjąłeś).
Przypomnij sobie o wszystkich opłatach, abonamentach i subskrypcjach, które co miesiąc pomniejszają stan Twojego konta.

sesja

Najczęściej zadawane pytania, dotyczące budżetu domowego

  1. Nic mi się nie zgadza! Co robić?
    To normalne, że początki bywają trudne. Często zapominamy o uwzględnieniu jakiegoś wydatku lub popełniamy prosty błąd w obliczeniach. Postaraj się poszukać źródła błędu, jednak nie przejmuj się tym aż tak bardzo. Za jakiś czas nabierzesz wprawy i wszystko będzie spinać się co do grosza.
  2. Nie mam do tego głowy, czy to naprawdę konieczne?
    Prowadzenie budżetu nie jest konieczne, ale bez tego ciężko jest zapanować nad własnymi pieniędzmi. Pocieszający jest fakt, że najtrudniejsze są pierwsze dni, później spisywanie wydatków staje się już codziennym nawykiem.
  3. Co z nieprzewidzianymi wydatkami? Przecież nie da się zaplanować wszystkiego.
    To prawda, dlatego podczas planowania kolejnego miesiąca warto jest przyjąć pewną nadwyżkę w wysokości 10-20%. Pozwoli to pokryć mniejsze wydatki, o których zapomnieliśmy lub które całkowicie nas zaskoczyły. Na większe niespodzianki potrzebna jest broń większego kalibru, czyli poduszka finansowa lub fundusz awaryjny.