Menu Zamknij

Kredyt konsolidacyjny – czy to dobre rozwiązanie?

puzzle

Konsolidacja – szybki sposób na kredytowe tarapaty

Wszyscy wiemy, jak to jest z kredytami. Paradoksalnie, mimo trudnych czasów na rynku finansowym, otrzymanie kredytowej pomocy jest wciąż znacznie prostsze, aniżeli proces płynnej i bezproblemowej spłaty. Wiadomo, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z pewnego typu wyrzeczeniami – w końcu musimy regulować comiesięczną ratę plus odsetki. W zależności od tego jaką mamy zdolność kredytową, bank będzie więc pochłaniać większą lub mniejszą część naszych miesięcznych dochodów. Oczywiście, wszystko zależy od przeznaczenia kredytu oraz warunków jego udzielenia, ale pewne rzeczy są niezmienne.

Niekiedy zdarza się tak, że ludzie nie mogą dać sobie rady ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Wtedy, zaciągają kolejny kredyt. Umówmy się co do jednego – spłacanie kredytu kredytem, w 99% przypadków, będzie prowadziło do drastycznego pogorszenia finansowej sytuacji. Są znacznie prostsze, a przede wszystkim mądrzejsze i bezpieczniejsze sposoby, które pomogą się nam odnaleźć w tej trudnej sytuacji, poprawią też nasze położenie. Jednym z takich sposobów, jest dzisiaj konsolidacja.

Czym jest konsolidacja zadłużenia

W kontekście posiadanych zobowiązań kredytowych, konsolidacja kredytu polega na tym, że otrzymujemy kredyt na spłatę już posiadanych rat, czy wysokości zobowiązania. Zamienne pojęcie, które stosuje się dla opisu tego rozwiązania, to kredyt refinansowany. Dzięki konsolidacji, posiadane raty są scalane w jedną, której wysokość jest niższa, niż miesięczna suma wszystkich zobowiązań. To doskonałe odciążenie dla naszego miesięcznego budżetu. Owszem, będziemy spłacać swoje zobowiązania dłużej, ale bez takiego poważnego obciążenia w zakresie funkcjonowania finansowego.

Stos monet euro
Konsolidacja długu to połączenie kilku zobowiązań w jedno

Zalety konsolidacji

Głównymi zaletami tego przedsięwzięcia są:

  • możliwość regulowania jednej rata zamiast kilku dotychczas spłacanych
  • rata niższa niż suma poprzednich
  • dłuższy okres kredytowania
  • szansa na uzyskanie dodatkowej gotówki

Ponadto kredyty konsolidacyjne można uzyskać w dowolnym banku udzielającym tego typu zobowiązania finansowe. Nie musi to być instytucja, w której aktualnie posiadamy rachunek. Kredytobiorcy, którzy wykazują odpowiednio wysoką zdolność do spłaty pożyczki mogą także otrzymać dodatkową gotówkę, którą przeznaczą na dowolny cel. Spłata należności jest wliczana w koszty obsługi kredytu konsolidacyjnego.